دوره های آموزشی

 

انجمن حفظ محیط کوهستان از بدو تأسیس به منظور ترویج دانش و علوم کوهستان و ارتقای ظرفیت‌های علمی کشور در ارتباط با محیط زیست کوهستان، دوره‌های آموزشی مختلفی را برگزار نموده است که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

  • دوره آموزشی "آشنایی با محیط زیست کوهستان" که در سال 1378 با عناوین و مباحثی از جمله هویت و ویژگی محیط زیست کوهستان، توسعه و طراحی منظر کوهستان، اهمیت و جایگاه کوهستان، وضعیت موجود کوهستان‌های کشور، اهمیت برنامه‌ریزی، حیات وحش، خطرات در کوهستان و ... برگزار گردید. 

 

  • دوره آموزشی "آشنایی با اکوسیستم‌های کوهستانی" که در سال 1381 برگزار شد. در این دوره، اساتیدی همچون خانم دکتر کروری و آقایان دکتر مهدوی، دکتر یاوری، مهندس فیاضی و مهندس امید به آموزش مباحث محیط زیست همچون کوه، جنگل، مرتع، تنوع زیستی، آب و ... پرداختند. 

 

  •  کارگاه آموزشی "توسعه پایدار کوهستان" در آذر ماه 1383 با هدف ظرفیت‌سازی در بین کارشناسان مؤسسات و سازمان‌های دولتی و بخش‌های محیط زیست و منابع طبیعی کشور و تأکید بر اهمیت و حساسیت اکوسیستم‌های کوهستانی کشور طی دو روز در کلاک کرج برگزار شد. در این کارگاه، بیش از 100 نفر از بخش‌های مختلف دولتی از سراسر کشور شرکت داشتند. محورهای تعیین‌شده برای این کارگاه به قرار زیر بود:

-         محیط زیست کوهستان و حساسیت‏های آن

-         مسائل حقوقی و قانونی کوهستان

-         منابع کوهستانی

-         میراث‌های طبیعی و فرهنگی کوهستان

-         مخاطرات کوهستان

بخش‌های مختلف این کارگاه را افتتاحیه، ارائه 5 مقاله کلیدی، تشکیل 4 کارگروه و ارائه راهکارهای بلندمدت و کوتاه‌مدت تشکیل می‌داد. این کارگاه با حمایت دفتر فائو در رم برگزار شد. در مراسم افتتاحیه، آقای مجاهد آشوری مدیر ارشد برنامه‌های منطقه‌ای فائو که از دفتر قاهره به تهران اعزام شده بود به ایراد سخنرانی پرداخت.

در پایان کارگاه، قطعنامه‌ای به صورت راهبردهای کوتاه‌مدت و بلندمدت صادر گردید که نتیجه و جمع‌بندی کارگروه‌های تشکیل‌شده در کارگاه بود.

 

  • دوره "آموزش تخصصی مبانی محیط زیست کوهستان" که در ماه‌های خرداد و تیر 1389 با همکاری دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و دفتر فائو در تهران برگزار گردید. در این دوره مباحثی همچون محیط‌ زیست کوهستان، آب و کوهستان، تغییرات آب و هوا و کوهستان، تنوع زیستی کوه‌ها، جنگل‌های کوهستانی، جانوران کوه‌زی، تخریب و فرسایش در کوهستان، نقش پوشش گیاهی در حفظ منابع آب و خاک، سوانح و بلایای طبیعی، فقر و گرسنگی و امنیت غذایی، توسعه پایدار کوهستان، فرازهای جهانی و گردشگری تدریس گردید و اساتید برجسته‌ای از جمله آقایان دکتر بحرینی، دکتر یاوری، دکتر سپهری، دکتر ریاضی، دکتر یوسفی، مهندس علیزاده و ... طی 10 جلسه 3 ساعته به ارائه دروس پرداختند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دوره، مطرح نمودن مبرم‌ترین مسایل کوهستان به صورت کاربردی و نه صرفاً به صورت تئوریک بود. از اهداف برگزاری این دوره می‏توان به تلاش به منظور جمع‌آوری عناوین درسی لازم جهت تدوین و ارائه در مقاطع کارشناسی ارشد اشاره نمود. در این دوره مجموعاً 47 نفر شرکت داشتند که عموماً از دانشجویان محیط زیست، اعضای سازمان‌های غیر دولتی، راهنمایان طبیعت‌گردی و کوهنوردان علاقه‌مند بودند. در پایان دوره، گواهی‌نامه‌ای از سوی انجمن حفظ محیط کوهستان باتأیید دانشکده محیط‌ زیست و سازمان فائو به شرکت‌کنندگان اعطا شد. طبق نظرسنجی صورت‌گرفته از شرکت‌کنندگان دوره، مشخص شد که اکثر شرکت‌کنندگان از دوره راضی بودند.


اخبار مربوط به برگزاری دوره‌های آموزشی آتی از طریق سایت اعلام خواهد شد.

 

بازگشت