همایش ها و جشنواره ها

انجمن حفظ محیط کوهستان با هدف ظرفیت‌سازی و ارتقای آگاهی در سطوح مختلف جامعه، تاکنون همایش‌ها، گردهمایی‌ها و جشنواره‌های مختلفی را سازماندهی و برگزار نموده است:

v        اولین همایش انجمن تحت عنوان "محیط زیست کوهستان" در خرداد ماه 1373 (یک سال پس از تاسیس انجمن) در تهران برگزار شد. در این همایش، چند تن از اساتید دانشگاه‌ها و پیش‌کسوتان کوهنوردی به سخنرانی پرداختند.

v        دومین گردهمایی "محیط زیست کوهستان" در دی ماه 1376 در تهران با هدف گسترش دانش محیط زیست کوهستان و ارائه راهکارهای لازم برای حفظ و حمایت از این محیط‌ها برگزار شد. برخی از محورهای این گردهمایی عبارت بودند از: 1- ویژگی‌های اکوسیستم مناطق کوهستانی و اجزاء آن 2- عوامل آلودگی و تخریب محیط کوهستان، راهکارها و روش‌های پیشگیری 3- محدودیت‌های حقوقی محیط زیست کوه‌ها و قوانین کنترل‌کننده توسعه در کوهستان 4- ارائه طرح‌های پیشنهادی در زمینه حفاظت محیط‌های کوهستانی.

قبل از برگزاری این گردهمایی، انجمن با درج فراخوان در روزنامه‌های کثیرالانتشار از کارشناسان و علاقه‌مندان دعوت به ارائه مقاله نمود. در مراسم افتتاحیه گردهمایی، مهندس کلانتری رئیس وقت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، دکتر حجت رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست و شولنبرگ نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران به ایراد سخنرانی پرداختند. در این گردهمایی همچنین پیام نماینده یونسکو در ایران قرائت شد و مستند "مرثیه علم‌کوه" که نشان‌دهنده تخریب‌های گسترده در منطقه تخت سلیمان علم‌کوه در نتیجه برداشت سنگ گرانیت از این منطقه بود به نمایش گذاشته شد. در پایان به مقالات برگزیده همایش، لوح یادبود و جوایزی اهدا گردید. برگزیده مقالات این گردهمایی به صورت یک مجلد چاپ و در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

v        گردهمایی مقدماتی سال بین‌المللی کوه‌ها در اسفند 1380 (مارس 2002) در تهران برگزار شد. هدف از این گردهمایی، اطلاع‌رسانی در مورد سال بین‌المللی کوه‌ها و اهمیت آن و دعوت از بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی برای فعالیت طی این سال بود. در گردهمایی مقدماتی سال بین‌المللی کوه‌ها همچنین خطوط اصلی فعالیت انجمن طی سال بین‌المللی کوه‌ها تعیین گردید. پیش از برگزاری این گردهمایی، انجمن کوهستان اقدام به تهیه و انتشار پوستر ویژه سال بین‌المللی کوه‌ها و توزیع آن در سطح کشور نموده بود.

v     همایش "پایداری زیست‌محیطی کوه‌ها" که بی‌تردید یکی از معتبرترین همایش‌های اجراشده توسط انجمن می‌باشد به مناسبت سال بین‌المللی کوه‌ها (2002) در آذر ماه 1381 طی دو روز در تهران برگزار شد. سازماندهی این همایش بزرگ از 6 ماه جلوتر همزمان با اقدامات انجمن در خصوص سال بین‌المللی کوه‌ها آغاز شد. همایش "پایداری زیست‌محیطی کوه‌ها" شامل بخش‌های زیر بود:

1-     افتتاحیه

2-     سخنرانی

3-     ارائه مقاله

4-     نمایش فیلم

5-     تشکیل کارگروه‌های مختلف

6-     ارائه گزارش کارگروه‌ها

7-     جمع‌بندی همایش و صدور بیانیه

در مراسم افتتاحیه این همایش، ابتدا دکتر سید حسین بحرینی دبیر گردهمایی به ایراد سخنرانی پرداخت و سپس نمایندگانی از سازمان حفاظت محیط زیست، دفتر فائو در تهران، دفتر UNDP در تهران و یک نماینده از GEF سخنرانی نمودند.

مقالات همایش در سه بخش مختلف طی دو روز ارائه گردید. این مقالات قبلاً توسط کمیته علمی همایش بررسی و انتخاب شده بود.

در پایان همایش، بیانیه‌ای تحت عنوان «توسعه پایدار کوه‌های ایران» صادر گردید. در این بیانیه، با در نظر گرفتن اهمیت فصل 13 از دستور کار 21 و ارزش‌ها و حساسیت‌های نواحی کوهستانی در ایران، طی 13 بند توصیه‌ها، پیشنهادها و درخواست‌هایی از مسئولین و دست‌اندرکاران مطرح شده است.

v        گردهمایی روز جهانی کوهستان (International Mountain Day) و دهمین سالگرد تأسیس انجمن حفظ محیط کوهستان در آذر ماه 1382

دهمین سالگرد تأسیس انجمن حفظ محیط کوهستان، همزمان با 11 دسامبر روز جهانی کوهستان طی مراسمی در تهران برگزار شد. در این گردهمایی که تعدادی از مدیران و نمایندگان سازمان‌های دولتی و غیر دولتی، کوهنوردان، اساتید دانشگاه و علاقه‌مندان از تهران و برخی شهرستان‌ها در آن حضور داشتند، فعالیت‌های انجمن حفظ محیط کوهستان طی یک دهه توسط دکتر احمدرضا یاوری، رئیس هیأت مدیره انجمن مرور شد. عبداله اشتری مدیر عامل انجمن در این مراسم با اشاره به تحولات اخیر جهانی خبر تشکیل نهاد بین‌المللی "مشارکت برای کوه‌ها" در زیرمجموعه سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) را اعلام نمود. دکتر مه‌لقا ملاح رئیس هیأت مدیره جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست به نمایندگی از سازمان‌های غیر دولتی سیر تحولات تشکل‌های زیست‌محیطی ایران در یک دهه اخیر را مورد ارزیابی قرار داد.

این گردهمایی از آن جهت حائز اهمیت بود که با توجه به اعلام 11 دسامبر به عنوان روز جهانی کوهستان، طی آن برای اولین بار در کشور اطلاع‌رسانی زیادی در خصوص روز جهانی کوهستان صورت گرفت.

در پایان مراسم از تعدادی از اعضای قدیمی انجمن و نیز فعالان عرصه محیط زیست از بخش‌های دولتی، غیر دولتی، دانشگاهی و مطبوعات با اهدای لوح یادبود قدردانی به عمل آمد.

v        جشنواره‌های ویژه روز جهانی کوهستان 

     پس از اعلام 11 دسامبر به عنوان روز جهانی کوهستان از سوی سازمان ملل متحد در سال 2002، انجمن حفظ محیط کوهستان هر ساله مراسم و آیین‌های ویژه‌ای را به این مناسبت سازماندهی و اجرا نموده است. انجمن از سال 1387 با همکاری ناحیه ویژه کوهستان شهرداری منطقه یک جشنواره‌های ویژه این روز را تدارک و برگزار نموده است. در سال 1390 چهارمین جشنواره کوهستان در پارک قیطریه برگزار شد. برنامه این جشنواره‌ها شامل بخش افتتاحیه همراه با سخنرانی، کلاس‌های آموزشی و برپایی غرفه از سوی سازمان‌های دولتی، سازمان‌های غیر دولتی و بخش خصوصی بود. 

         

v        همایش «حقوق مناطق کوهستانی» در آذر ماه 1392

همایش "حقوق مناطق کوهستانی" روز دوشنبه 25 آذر ماه 1392 با حضور مسئولین، مدیران، نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد، اساتید، کوهنوردان و علاقمندان از تهران و شهرستان‌ها در سالن همایش‌های آکادمی ملی المپیک برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه، عبداله اشتری مدیر عامل انجمن حفظ محیط کوهستان، ضمن برشمردن اهداف همایش و تشکر از تلاش دست‌اندرکاران و اعضای انجمن طی 20 سال گذشته، اظهار داشت اکنون پس از دو دهه فعالیت، زمان آن رسیده که سازمان‌های دولتی مسئول، قدم‌های مؤثری در جهت توسعه پایدار کوهستان بردارند.

     

پس از آن، پیام تصویری خانم ماریا هلنا سمودو جانشین دبیرکل فائو در امور منابع طبیعی به نمایش گذاشته شد. در این پیام بر نقش کوه‌ها در تأمین آب شیرین برای تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی و نیز چگونگی تأثیر کوهستان در پایداری جوامع بشری تأکید گردیده است.

در مراسم افتتاحیه همچنین دکتر کی‌خا معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر نورالدین مونا نماینده مقیم سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، دکتر مورالی جانشین نماینده مقیم سازمان ملل متحد در تهران به ایراد سخنرانی پرداخته و ضمن تبریک 11 دسامبر روز جهانی کوهستان و بیستمین سال تأسیس انجمن حفظ محیط کوهستان، اهمیت نواحی کوهستانی جهان را بازگو نمودند.

پس از مراسم افتتاحیه، مستند "بیست سال تلاش" که نشان‌دهنده فعالیت‌ها و دستاوردهای انجمن حفظ محیط کوهستان طی سال‌های 1372 تا 1392 می‌باشد به نمایش گذاشته شد.

در بخش بعدی برنامه، سخنران کلیدی همایش، پروفسور برونو مسرلی، استاد برجسته کوهستان از دانشگاه برن سوئیس به ارائه مطلبی تحت عنوان "چرا کوه‌ها اهمیت دارند" پرداخت. مسرلی به تشکیل سازمان‌های منطقه‌ای ایسیمود (ICIMOD) در سال 1982، اتحادیه کوهستان افریقا در سال 1986 و اتحادیه کوهستان امریکای لاتین در سال 1991 اشاره نمود و تأثیر این رویدادها در تصویب اسناد بین‌المللی کوهستان به‌ویژه فصل 13 دستور کار 21 را خاطرنشان کرد.

  

پس از آن، پنلی با حضور پروفسور مسرلی، دکتر فرهاد دبیری مشاور حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر مرتضی شریفی عضو شورای عالی جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و دکتر احمدرضا یاوری رئیس هیئت مدیره انجمن حفظ محیط کوهستان تشکیل شد. ابتدا دکتر شریفی اسناد بین‌المللی دربرگیرنده کوهستان را مرور نمود. سپس دکتر دبیری در خصوص تدوین و تنظیم حقوق ویژه مناطق کوهستانی و چالش‌های پیش رو و پروفسور مسرلی در زمینه قوانین ویژه کوهستان که در حال حاضر در کشورهای جهان وجود دارد صحبت نمودند. مباحث و مطالب ارائه‌شده در پنل توسط دکتر یاوری جمع‌بندی شد.

         

در انتهای همایش، "بیانیه کوهستان" که قبلاً با نظر کارشناسان تهیه شده بود، قرائت گردید. مراسم با قدردانی از پروفسور مسرلی و اهدای لوح یادبود و آرم حکاکی‌شده انجمن بر روی سنگ به ایشان به پایان رسید.  

      

 مطالب مرتبط:  بیانیه کوهستان - تهران 25 آذر 1392

 

بازگشت