۱۱ دسامبر، روز جهانی کوهستان

 

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود در ژانویه ۲۰۰۳، روز ۱۱ دسامبر را به عنوان «روز جهانی کوهستان» تعیین نمود و از سازمان خواروبار و کشاورزی (فائو) خواست تا مسئولیت هماهنگی و اجرای این روز در سطح جهان را بر عهده بگیرد. سازمان فائو با تشکیل نهاد جدیدی به نام "مشارکت بین المللی برای کوه ها" (Mountain Partnership) تمامی فعالیت های اجرایی این روز را به این نهاد واگذار نمود. نهاد "مشارکت بین المللی برای کوه ها" هر ساله با انتخاب یک موضوع (تِم)، از اعضای خود در سراسر جهان دعوت می‌کند تا با اجرای آیین های ویژه نظیر برگزاری نشست و همایش، انتشار ویژه‌‌نامه، برگزاری جشن، اعلام از طریق رسانه‌ها و ... برای بزرگداشت این روز تلاش کرده و بر اهمیت نواحی کوهستانی تأکید نمایند.

موضوع روز جهانی کوهستان در سال جاری میلادی (2015)، «بهبود محصولات کوهستان برای معیشت بهتر» تعیین شده است. محصولات و خدمات کوهستان می توانند به میزان زیادی، معیشت کوه نشینان را بهبود بخشند. اگرچه کشاورزی کوهستان نمی تواند با قیمت و حجم محصولات پایین دست رقابت کند اما می تواند ارزش و کیفیت بالایی داشته باشد به طوری که اقتصاد محلی را تقویت کند.

«روز جهانی کوهستان» فرصتی است برای سازمان‌های دولتی، غیر دولتی و دوستداران کوهستان تا در جهت ارتقای آگاهی عمومی و ایجاد سازوکارهای مؤثر حفظ و توسعه پایدار نواحی کوهستانی تلاش نمایند.

انجمن حفظ محیط کوهستان از اولین سال یعنی ۱۳۸۲ (۲۰۰۳ میلادی)، اطلاع‌رسانی درباره‌ این روز را با برگزاری نشست و چاپ ویژه‌نامه انجام داده است. در سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) به منظور بزرگداشت این روز، یک جشنواره سه روزه توسط انجمن برگزار گردید.

              

 

خوشبختانه هر سال بر تعداد سازمان‌های غیر دولتی و تشکل‌های کوهستان که آئین روز جهانی کوهستان را گرامی می‌دارند، افزوده شده اما در این میان هنوز جای سازمان‌های ذیربط دولتی به عنوان مسئولین اصلی خالی است و با وجودی که کوهستان ها از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نواحی و زیست‌بوم‌های کشور می باشند، این روز هنوز جایگاه و اعتبار لازم را در کشور به دست نیاورده و از این فرصت به درستی بهره گرفته نشده است.

بازگشت