برگزاری نخستین همایش ملی حفاظت و صیانت از جنگلهای ارسباران در تبریز
۹۶/۶/۲۰ - ۲٦۹ بازديد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی، دکتر منیری فر دبیر این همایش گفت: با برگزاری این همایش در صدد تدوین سند راهبردی حفاظت و صیانت از جنگلهای ارسباران به عنوان ذخیره گاه زیستی منحصر بفرد هستیم.
دبیر این همایش افزود: حدود ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که ۱۰۸ مقاله پذیرفته شده است.
 
وی گفت: نقش جنگل‌ها و مراتع در توسعه پایدار، عوامل تخریب جنگل‌ها و مراتع، روش‌ها و رویکردهای نوین مدیریت پایدار جنگل‌ها و مراتع و روشهای احیای جنگل‌ها و مراتع محورهای اصلی این همایش ملی است.
 
رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی خاطر نشان ساخت: جنگل‌های ارسباران واقع در شمال غرب ایران و شمال استان آذربایجان شرقی، در ارتفاعات قره داغ موسوم به ارســباران، در محدوده شهرستان‌های اهر، کلیبر و ورزقان قرار دارد که از شرق به شهر اصلاندوز، از غرب به محدوده شهرستان جلفا، از جنوب به شهر اهر و از قسمت شمال در امتداد رودخانه مرزی ارس واقع شده است.
 
کریم مهری رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: صیانت و حفاظت از جنگل ها و مراتع در واقع همان حفظ و پایداری عوامل تولید یعنی آب و خاک در کشاورزی است و باعث تداوم و ثبات سکونت بهره برداران در مناطق روستایی است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: جاده های آتش بر در جنگلهای ارسباران خیلی کم است و در صورت بروز آتش سوزی در جنگل و مراتع خاموش کردن آن مشکل است و باید هرچه زودتر به فکر چاره بود.
 
پورمهدی معاون امور عمرانی استاندار اذربایجان شرقی هم با اشاره به موقعیت و ویژگیهای خاص جنگلهای ارسباران به عنوان بهشت گمشده آذربایجان بر ضرورت احیا، نگهداری و معرفی این جنگل‌ها و جلب مشارکتهای محلی در این زمینه تاکید کرد.
 
فریبرز غیبی مدیرکل دفتر جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه در این ناحیه رویشی، 1072 گونه گیاهی و 97 گونه درختی و درختچه ای شناسائی شده است؛ افزود: این ناحیه رویشی در تعداد زیادی از گونه های جنگلی با ناحیه رویشی خزری وجه اشتراک دارد ، اما فاقد گونه های اصلی و عمده ای چون راش ، لیلکی ، انجیلی ، سفیدپلت که خاص جنگلهای شمال ایران است می باشد.
 
ایشان تخصیص نیافتن ناکافی و دیر هنگام اعتبارات، تناسب نداشتن نیروی انسانی با حجم گسترده طرحهای اجرایی در این جنگل‌ها، تبدیل کاربری و تخریب رویشگاههای جنگلی و چرای دام‌ها را از مهمترین مشکلات حفاظت از جنگلهای ارسباران ذکر کرد.
دکتر جلیلی رئیس مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور نیز گفت: ارسباران یکی از ذخیره گاههای مهم ژنتیکی کشور است که متأسفانه تهدیدات زیادی متوجه این گنجینه زیستی است که تغییر کاربری اراضی، ساخت و سازهای بی رویه ،مدیریت نشدن کشاورزی منطقه ،چرای بی رویه ،آتش سوزی و نبودامکانات مهار آن و از بین رفتن یکپارچگی جنگل و نبود مدیریت یکپارچه از آن جمله است.
 
دکتر شیروانی مجری طرح ثبت جهانی جنگلهای ارسباران در فهرست میراث جهانی یونسکو هم گفت:از سال 2016 پرونده جنگلهای ارسباران برای ثبت جهانی به یونسکو فرستاده شده است و ناظران یونسکو مهرماه امسال برای بررسی شرایط این جنگلها به منطقه خواهند آمد.
 
تبیین اهمیت و جایگاه جنگلهای ارسباران، ایجاد حساسیت، انگیزه و توجه برای حفاظت و احیاء جنگلهای ارسباران، شناسایی پتانسیل‌های موجود و بررسی مسائل مهم پیش روی جنگل و جنگلداری و پیشنهاد فنی، علمی برای کمک به پایداری جنگل، اشتراک گذاری دانش، دیدگاه‌ها و آخرین یافته‌های محققان، جمع بندی نقطه نظرات در حوزه‌های مختلف علوم جنگل برای انعکاس ایده‌ها و نقطه نظرات و نگرانی‌ها مربوط به حوزه علوم جنگل و یافتن راهکارهای بهره برداری اصولی، پایدار و علمی از جنگلهای ارسباران از اهداف این همایش می باشد.
 
بازگشت