پیرزنی که توله یوزپلنگ را از مرگ نجات داد
۹۶/۷/۳ - ۱٨۹ بازديد
رئیس اداره محیط زیست جاجرم یکشنبه در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: حدود 10 روز پیش از سه قلاده توله یوزپلنگ به همراه مادرشان در 40 کیلومتری منطقه محل سکونت این پیرزن تصویربرداری شده بود که این یوزها روز گذشته (شنبه) برای یافتن طعمه به محل زندگی این افراد نزدیک می شوند.
 
سیدمحمد موسوی سلطان آبادی گفت: سگ ها پس از مشاهده یوزپلنگ ها، آن ها را دنبال می کنند که یکی از توله ها به بالای درخت پناه می برد و زن روستایی هم با مشاهده چنین وضعیتی به مدت 2 ساعت مقابل سگ ها قرار می گیرد.
وی افزود: پس از گذشت حدود 2 ساعت یکی از پسرانش به این محل می رسد و محیط بانان را در جریان امر قرار می دهد که آن ها هم یوز را پس از امن کردن منطقه به مسیری که خانواده اش رفته بودند، هدایت می کنند.
 
رئیس اداره محیط زیست جاجرم با اشاره به اینکه تخمین زده می شود حدود هفت یوزپلنگ در این منطقه باشند، گفت: در 10 روز گذشته از 5 قلاده یوز فیلم بردای و تصویربرداری شده است.
منطقه میاندشت جاجرم با گستره 84 هزار و 435 هکتار دارای مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان پناهگاه حیات وحش در 10 کیلومتری شرق شهرستان جاجرم قرار دارد. 
 
پناهگاه حیات وحش میاندشت با پارک ملی گلستان 100 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده ˈقرخودˈ در شهرستان مانه و سملقان 80 کیلومتر، با منطقه حفاظت شده ˈخار تورانˈ شاهرود 75 کیلومتر و با منطقه حفاظت شده ˈسالوکˈ اسفراین 30 کیلومتر فاصله دارد. 
این پناهگاه ویژگی خاصی برای زندگی گونه های مختلف جانوری از جمله یوز دارد که آنرا به عنوان تنها زیستگاه دشتی یوز آسیایی در کشور معرفی می کند. 
 
همچنین بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط ˈانجمن یوزپلنگ ایرانیˈ در سال 1387، جمعیت یوزپلنگ در منطقه میاندشت جاجرم در سال 1384 شش تا 10 قلاده برآورد شد ولی جمعیت این جانور از سال 1386 دچار کاهش شده که احتمالا یکی از مهمترین علل آن خشکسالی و کاهش جمعیت جوندگان و خرگوش در منطقه بوده است. 
 
مطالعات مذکور مشخص کرد که عوامل محیطی غیرقابل پیش بینی در کوتاهترین زمان تاثیر قابل ملاحظه ای بر جمعیت طعمه خوارانی که از مرکز محدوده پراکنش دور هستند، می گذارد. 
این مطالعات و وجود چنین گزارش هایی از وضعیت یوز در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم موجب شد تا در سالهای اخیر 320 هکتار از مساحت این منطقه به امر تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی اختصاص داده شود. 
 
بازگشت