توله خرس پارک ملی گلستان با ضربات چوب پرسنل محیط زیست کشته شده است
۹۶/۷/۱۱ - ۲٣۱ بازديد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح امروز فیلمی تاسف بار در فضای مجازی منتشر شده و نشان می داد خرسی که روز دوشنبه ۱۳ شهریورماه به روستای ترجنلی در حاشیه پارک ملی گلستان نزدیک و سپس زنده گیری شده بود بر اثر ضربات چوب و چماق پرسنل محیط زیست استان گلستان از پای درآمده است. (لینک خبر در زمان انتشار)

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این فیلم دلخراش دقایق پایانی زندگی توله خرسی را روایت می‌کند که تنها به جرم عبور از فاصله ۳۰۰ متری منطقه حفاظت شده لوه، به فاصله ۵۰۰ متر از روستای ترجنلی در حاشیه پارک ملی گلستان، توسط رئیس اداره پارک ملی گلستان، و بدون نظارت دامپزشک مورد اصابت سرنگ بیهوشی قرار گرفته است.
 
مسئولان اداره محیط زیست گلستان، که به گفته مسئولان ستادی سازمان، بر خلاف دستورالعمل‌های موجود و بدون هماهنگی با دفاتر تخصصی سازمان، بدون توجیهی قانع‌کننده و بدون نظارت دامپزشک نسبت به بیهوش کردن و زنده‌گیری این توله‌ خرس اقدام کرده‌اند، حتی فرصتی برای بیهوش شدن در اختیار خرس نگون‌بخت قرار نداده‌ و تلاش می‌کنند با استفاده از تور ماهیگیری، حیوان را جابه‌جا کنند اما در این میان یکی از اعضای شورای روستای ترجنلی که از اتفاق کسی است که حضور این توله خرس را به اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان گزارش داده و خواهان اقدام مسئولان این اداره شده در کنار روستاییانی که از حادثه تصویربرداری می‌کنند به خرس نیمه‌بیهوش نزدیک می‌شود.
 
توله‌ خرس وحشت‌زده که در هیاهوی حضور بیش از ۱۰ تن از مسئولان محیط زیست گلستان و چند تن از روستاییان فرصت لازم برای بیهوش‌ شدن را هم به دست نیاورده، به عضو ماجراجوی شورای روستای ترجنلی حمله کرده و سبب می‌شود پرسنل محیط زیست گلستان با چوب و چماق، آخرین لحظات زندگی‌اش را برایش رقم بزنند.
 
 
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در واکنش به اتفاقات رخ داده گفت: ما نمیدانستیم ضرب و شتمی صورت گرفته است و تازه مطلع شده ایم.
 
غلامرضا کریمی اظهار داشت: این بی اطلاعی ما نیز به دلیل اطلاعات غلطی بوده که از سوی مسئول پارک ملی گلستان به اداره کل محیط زیست استان داده شده و در این خصوص با او و عاملین این حادثه بعد از تکمیل بررسی ها، حتما برخورد خواهد شد.
پس از انتشار فیلم فوق عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به مدیرکل حراست و مدیر کل بازرسی سازمان دستور داد با خاطیان کشته شدن توله خرس در پارک ملی گلستان بطور جدی برخورد شود.
 
عیسی کلانتری عصر امروز پس از کسب اطلاع از موضوع ضرب و شتم توله خرس در پارک ملی گلستان، بلافاصله به جزینی زاده مدیرکل حراست و فرید مدیرکل بازرسی سازمان دستور داد به فوریت این موضوع را بررسی و با خاطیان در محیط زیست گلستان بطور جدی برخورد شود.
 
بازگشت