خوزستان با دستور رئیس جمهوری اولویت نخست سازمان محیط زیست است/باید خود را برای زندگی با کم آبی آماده و سازگار کنیم
۹۶/۱۱/۳ - ٣٧٨ بازديد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان، عیسی کلانتری دوشنبه شب در نشست ستاد مدیریت بحران استان خوزستان در محل استانداری با اشاره به سوء مدیریت مصرف آب در طول دهه های گذشته در کشور گفت: در طول چهل سال اخیر بزرگترین صدمات به محیط زیست توسط خود ما انجام شده است چرا که با مصرف بی رویه منابع آب از جمله آب های زیرزمینی شرایط خشکی امروز را رقم زده ایم. 

وی افزود: وضعیت امروز و مشکلاتی که با آن دست به گریبانیم نتیجه عملکرد سوء مصرف آب توسط افراد است به طوریکه بدون آینده نگری و کارشناسی منابع آبی خود را بی رویه مصرف کردیم. 
وی ادامه داد: به عنوان نمونه به جای اینکه صنایع فولاد و پتروشیمی را در سواحل جنوبی کشور مستقر کنیم این صنایع را در مرکز کشور توسعه دادیم و در کشاورزی به جای استفاده از روش های نوین آبیاری و مدرن سازی کشت بدون بهره وری و بی رویه آب های کشور را هدر دادیم. 
معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط و اینکه کشور ما کشوری نیمه خشک و نیمه بیابانی است امروز باید خود را برای زندگی با کم آبی آماده کرده و سازگار کنیم. 
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور با اشاره به تلاش های دولت برای مهار ریزگردها با منشا خارجی تصریح کرد: اخیرا جلسه ای با سفیر ترکیه داشتم و نگرانی های خود را به صورت جدی به وی منتقل کردیم و پیشنهاد شد کمیته ای سه جانبه شامل کشورهای ایران، عراق و ترکیه برای مقابله با ریزگردها تشکیل شود. 
معاون رئیس جمهور تصریح کرد: خوزستان برای دولت از جایگاه ویژه ای برخوردار است و رئیس جمهوری دستور داده خوزستان برای سازمان محیط زیست کشور اولویت اول باشد. 
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز در این نشست گفت: با اقدامات انجام شده در حوزه تالاب هور العظیم خوشبختانه در طول یک سال گذشته ریزگردهایی که منشا آن از این حوزه بوده تا حدودی از بین رفته است. 
وی با اشاره به مشکلات عدیده ای که موج جدید ریزگردها برای مردم خوزستان ایجاد کرده است تصریح کرد: اخیرا با تعطیلی دو روزه مدارس و ادارات شرایط سختی برای مردم ایجاد شده است و مردم انتظار دارند تامین حقابه های تالاب ها و اختصاص اعتبارات مورد اهتمام و توجه جدی باشد. 
شریعتی تصریح کرد: در خوزستان در مجموع 42 هزار هکتار کانون فوق بحرانی داریم که متعهد هستیم تا پایان سال با عملیات مختلف از جمله کشت نهال، آب اندازی، قرق کردن و مالچ پاشی این کانون ها را مهار کنیم و در یک بازه زمانی پنج تا شش ساله کل 320 هزار هکتار کانون های فعال ریزگرد در خوزستان را مهار کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفاظت از محیزط زیست کشور امروز از سوی رییس جمهوری مامور شده تا به خوزستان سفر کرده و آخرین اقدامات لازم در خصوص کنترل ریزگردها با منشا داخلی بررسی و برای تصمیم گیری نهایی به دولت ارائه شود.
ریزگردها با منشا داخلی و خارجی طی چند روز اخیر در استان خوزستان زندگی مردم را مختل به طوریکه مدارس 21 شهرستان در 2 روز گذشته تعطیل و ادارات برخی از این شهرستانها نیز تعطیل شد.
 
بازگشت