درگذشت محمد علی فرضی، راهنمای قدیمی منطقه علم کوه
۹۶/۱۲/۱۳ - ٣٣۴ بازديد
علی محمد فرضی متولد 1311 در رودبارک، کلاردشت از اولین راهنمایان منطقه علم کوه بود که از اوایل دهه 40 به عنوان راهنما، کوه نوردان را در صعودهایشان به قلل منطقه همراهی می کرد. وی در سال 1351 به عنوان راهنما به استخدام تربیت بدنی درآمد. در سال 1343 وی علیزاده و بهداد نیا را به منطقه برد که این از اولین همراهی های وی با کوه نوردان بود.
 
مش علی محمد و مش صفر اسامی هستند که در بین کوه نوردانی که در سال های قبل از  انقلاب به منطقه علم کوه رفت و آمد می کردند نام هایی بر سر زبان ها بودند. فضای گرم خانه های این دو پذیرای کوه نوردانی بود که از نقاط دور و نزدیک به رودبارک وارد می شدند و هنوز خاطرات مهمان نوازی و صمیمیت خانواده های این دو راهنمای منطقه در خاطر کوه نوردان قدیمی باقی مانده است.  
 
این دو در بسیاری از فعالیت های مربوط به کوه نوردی از جمله ساخت پناهگاه های منطقه همکاری صمیمانه داشتند. مش علی محمد قبل از اینکه به عنوان راهنما به استخدام تربیت بدنی درآید در حرفه سنگ شکنی اشتغال داشت و تجربه وی در این حرفه در ساخت جانپناه های منطقه کمک موثری نمود. وی در ساخت پناهگاه سرچال در سال 51 و پناهگاه علم چال در سال 65 زحمات زیادی کشید. فعالیت های وی در زمینه ساخت جانپناه تنها به منطقه علم کوه محدود نشده و در دهه 60 او در ساخت دو جانپناه شمالی دماوند نیز مشارکت نمود.
 
در پرونده وی صعودهای بسیاری بر روی قلل مختلف ایران را شاهد هستیم همچنین صعود به قلل آرارات و البروس از صعودهای برون مرزی وی می باشد. نقش مش علی محمد در صعودهای زمستانی به دلیل آشنایی وی با منطقه بویژه بهمن های مسیر منتهی به سرچال تعیین کننده و حیاتی بود. وی در سال 47 در اولین صعود زمستانه علم کوه راهنمای کوه نوردان بود.
 
در یکی از صعودهای زمستانی سال های بعد از انقلاب، در برگشت از پناهگاه سرچال در اثر ریزش بهمن، مش علی محمد در زیر بهمن مدفون شد که با هوشیاری پسر وی که همراه گروه بود وی از مرگ حتمی نجات پیدا کرد.
 
در تابستان 73 و دراختتامیه برنامه پاکسازی علم کوه که توسط انجمن حفظ محیط کوهستان برگزار شد و به منظور تجلیل از مش صفر نقوی و مش علی محمد فرضی این دو راهنمای زحمتکش منطقه، لوح یادبود نصب شده درقرارگاه کوه نوردی رودبارک توسط این دو بزگوار رو نمایی شد.
 
انجمن حفظ محیط کوهستان درگذشت این انسان شریف و همراه همیشگی کوه نوردان را به خانواده ایشان و جامعه کوه نوردی تسلیت گفته و از خداوند منان صبر برای بازماندگان و آرامش و مغفرت برای آن مرحوم مسألت می نماید.
 
بازگشت