15 اسفند، روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی مبارک باد/ فرسایش خاک و افزایش آلودگی هوا خاک از نتایج کاهش درختان است
۹۶/۱۲/۱۵ - ۲۹٠ بازديد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، پانزدهم اسفند در کشور ما، به عنوان "روز درختکاری" نامیده شده است که آغاز هفته‌ "منابع طبیعی" نیز هست.
 
درباره ‌ی درخت و فواید بی‌شمار و نقش آن در بوم ‌سازگان و چرخه ‌ی حیات، بسیار سخن گفته شده و می‌شود و هم اکنون می‌توان ادعا کرد که با عملکرد تقریباً خوب رسانه‌ ها و شبکه‌های اجتماعی، دانش‌آموزان هم مانند بقیه اقشار جامعه در این‌باره آگاهی ‌های قابل توجهی کسب کرده‌اند که جای بسی خرسندی است. زیرا لازمه ی اقدام بهنگام و موثر در هر زمینه‌ای، کسب دانش و آگاهی پیرامون موضوع مورد نظر است.
 
 از فواید بارز و بسیار مهم درختان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
• جذب دی اکسیدکربن، انتشار اکسیژن، کاهش آلودگی هوا.
• جلوگیری از بروز سیل، فرسایش و جابجایی خاک، بیابان زایی.
• تولید میوه و مواد خوراکی مورد نیاز انسان و حیوانات.
• مواد اولیه‌ی داروها.
• کاهش دمای هوا و سایه‌گستری.
• زیستگاه بسیاری از جانوران از جمله حشرات و پرندگان.
• ایجاد مناظر زیبا و بدیع که موجب طراوات، شادمانی و نشاط انسان و همه‌ی زیستمندان است.
 
درختان جزو ثروت‌های ملی هر کشوری به شمار می‌آیندکه حفاظت و نگهداری از آنها، وظیفه‌ای ملّی و همگانی است
درختان بخش مهمی از منابع طبیعی و جزو ثروت‌های ملی هر کشوری به شمار می‌آیندکه حفاظت و نگهداری از آنها، وظیفه‌ای ملّی و همگانی است. به رغم اهمیت فراوان حفاظت از درختان و سایر منابع طبیعی، امروزه در نقاط مختلف دنیا به ویژه در کشور ما، در کمال تاسف با ادامه‌ی روند تخریب جنگل‌ها و قطع درختان، به سرعت درحال از بین بردن این میراث گرانبها و سرمایه‌های ملی هستیم و افزون بر عدم مراقبت کافی از جنگل‌ها و مراتع، در سطح شهرها و سکونتگاه‌های خود نیز، با کمبود قوانین یکپارچه و متولیان آگاه، مسوول و دلسوز که نظارت کافی بر عملکرد آنها وجود ندارد، روبرو هستیم و از این رو شاهد کاهش روزافزون تعداد درختان در خیابان‌ها، معابر و باغ‌های شهری و جایگزین شدن ساختمان‌ها و ناسازه‌های دیگر بجای آنها هستیم.
 
 ادامه ‌ی این روند خطرناک، تبعات اجتناب ناپذیری بدنبال دارد که افزون بر نسل فعلی، نسل‌های آینده هم با آن مواجه خواهند بود.
پانزدهم اسفند، روز درختکاری و آغاز هفته ی منابع طبیعی را خدمت تک تک ایرانیان که همگی دوستدار طبیعت و محیط زیست کشورشان هستند، تبریک گفته و امیدواریم که هر یک از ما، طلایه‌دار حفاظت از طبیعت، منابع طبیعی و محیط زیست خود باشیم و انجام هر کار پسندیده‌ای در این سمت و سو را :"از خودمان آغاز کنیم."
 
 
 
 
 
بازگشت