وجه‌المصالحه 750 میلیونی تامین شد. وطن نوروزی از زندان آزاد می‌شود.
۹۷/۴/۴ - ۱٧٠ بازديد
بهمن ایزدی، مدیرعامل «گنجه پشتیبان زیست‌بوم ایران» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه محیط‌ زیست ایانا گفت: با مشارکت 8 هزار نفر از هموطنان علاقه‌مند به محیط‌ زیست و طبیعت ایران، سرانجام مبلغ وجه‌المصالحه مورد نیاز برای نجات جان محیطبان وطن نوروزی تأمین شد.
 
او افزود: ما در این کمپین مردمی شاهد پرداخت‌های 1500 و 1800 تومانی تا رقمهایی در حد 5 میلیون تومان بودیم، اما بیشترین فراوانی به رقم‌هایی بین 10 تا 50 هزار تومان مربوط می‌شد.
 
ایزدی با اشاره به اینکه فراتر از افراد شرکت‌کننده در تأمین وجه‌المصالحه با موجی از همراهی مردمی مواجه شدیم، تصریح کرد: ما در دو هفته اخیر شاهد پیام‌های محبت آمیز از سوی مردمی بودیم که گرچه توان مشارکت در این کمپین را نداشتند اما خود را با وطن نوروزی همدل و همراه می‌دانستند.
 
دختربچه قشقایی قلک اش را شکست
ایزدی افزود: ما در این کمپین شاهد شکستن قلک از سوی یک دختر قشقایی برای کمک به آزادی وطن نوروزی بودیم که باید آن را قدر بدانیم.
 
یک طایفه قشقایی 100 مییلون تومان کمک کرد
این فعال محیط‌ زیست همچنین از جمع‌آوری 100 میلیون تومان از سوی طایفه «موصلو» ایل قشقایی خبر داد و گفت: با توجه به تأمین هزینه وجه‌المصالحه، بخش بزرگی از این مبلغ در گنجه پشتیبان زیست‌بوم برای برنامه‌های آتی آن قرار می‌گیرد، زیرا اهالی این طایفه حاضر به پس گرفتن مبلغ اهدایی خود نشده‌اند و می‌خواهند این مبلغ در صندوق بماند و در موارد مشابه استفاده شود.  
 
سیاستگزاران به این سرمایه اجتماعی احترام بگذارند
مدیرعامل گنجه پشتیبان زیست‌بوم گفت: حضور جامعه مدنی در این کمپین یکپارچه و کم‌نظیر و  تبلور و عینیت یافتن سرمایه اجتماعی است. و سیاست‌گذاران و برنامه ریزان کشور باید این سرمایه بی بدیل و گران‌سنگ را مدنظر داشته و به آن احترام بگذارند.
 
او با بیان اینکه سازمان محیط‌ زیست نیز باید به این سرمایه مفتخر باشد، عنوان کرد:  درحالی‌که اغلب مردم درگیر شرایط سخت مالی اقتصادی هستند، تأمین وجه‌المصالحه وطن نوروزی نشان‌دهنده آن است که مردم برای کمک به دفاع از زیست‌بوم  و حافظان محیط‌ زیست ایستاده‌اند.
  
وطن نوروزی چهار سال پیش در پی درگیر شدن با یک شکارچی به نام «محمود بهزادی» ناخواسته باعث کشته شدن او شد اما دادگاه او را به قصاص محکوم  کرد.
 
تا اینکه از چند ماهِ پیش شماری از ریش‌سفیدان منطقه و بهمن ایزدی، فعال محیط زیست و مدیرعامل «گنجه‌ی پشتیبان زیست‌بوم» تلاش کردند تا رضایت خانواده‌ی بهزادی را برای گذشت از قصاص جلب کنند.
 
خانواده «بهزادی» نیز در قبال تامین هفتصد و پنجاه میلیون تومان به عنوان وجه‌المصالحه سرانجام رضایت دادند که دویست و ده میلیون تومان وجه المصالحه، به عنوان دیه از طریق سازمان حفاظت محیط‌زیست تأمین شد و 540 میلیون تومان مابقی با فراخوان گنجه پشتیبان زیست بوم و گلریزان مردمی سرانجام در مدت کمتر از یکماه تامین شد.
 
بازگشت