موضوع روز جهانی کوهستان در2018
۹۷/۵/۲۰ - ۲۱۴ بازديد
 در اطلاعیه نهاد بین المللی مشارکت برای کوه ها (MP) آمده است؛ "به رغم آنکه کوه ها در دستور کار 2030 (Agenda2030) مورد توجه جهانیان قرار گرفته است، اما با اینحال غالبا این زیست بوم ها مورد غفلت قرار می گیرند. با در نظر گرفتن نقش حیاتی کوه ها در تأمین کالاها و خدمات اکوسیستمی برای انسان و آسیب پذیری آن ها در برابر اثرات تغییر اقلیم، ضروری است برای افزایش توجه جهانیان به کوه ها اقدام کنیم."
 
تاریخچه روز جهانی کوهستان به کنفرانس سازمان ملل متحد در ریو در سال 1992 باز می گردد. در این کنفرانس یک فصل کامل (فصل 13) به "مدیریت اکوسیستم های شکننده؛ توسعه پایدار کوهستان" اختصاص داده شد. با توجه به اهمیت کوه ها، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سال 2002 را به عنوان "سال بین المللی کوه ها" تعیین و اعلام نمود. همچنین با تصویب این سازمان از سال 2003 به این سو، 11 دسامبر به عنوان روز جهانی کوهستان برگزیده شد و هر ساله با انتخاب یک موضوع (Theme) مرتبط با کوه ها از کشورهای کوهستانی دعوت بعمل آمد تا با برگزاری آیین های مختلف در بزرگداشت این روز تلاش کنند.
 
از آنجایی که بحث زیست بوم های کوهستانی مجموعه ای از مباحث مختلف از جمله آب، تنوع زیستی، جوامع کوه نشین، کوه ها و تغییر اقلیم و ... در بر می گیرد، ضروری است که هر یک از این موضوعات به تفسیر مورد بررسی قرار گیرند. به همین دلیل و با در نظر گرفتن الویت های ملی، کمیته راهبری تصمیم گیری در مورد انتخاب موضوع و اجرای برنامه های خاص برای سال 2018 را بر عهده کشورها نهاد. هر ساله "مشارکت برای کوه ها" اقدام تهیه پوستر و جزوه های آموزشی به زبان های مختلف نموده و آن ها در وب سایت رسمی روز جهانی کوهستان قرار می دهد و یا کپی چاپ شده را در اختیار درخواست کنندگان می گذارد.
 
انجمن حفظ محیط کوهستان از سازمان های دولتی و غیردولتی، گروه ها و انجمن ها دعوت می نماید با ابتکارات خود به سازماندهی و اجرای برنامه های مختلف از جمله برگزاری همایش، برپایی نمایشگاه عکس، اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی، سخنرانی و ... اقدام نموده و این از این فرصت برای افزایش آگاهی در خصوص اهمیت کوه ها استفاده نمایند.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر با انجمن حفظ محیط کوهستان تماس بگیرید.
 
ایمیل: meps.iran@gmail.com
 
بازگشت