توضیح در خصوص روز 26 سپتامبر
۹۷/۷/۴ - ۴٠۱ بازديد
 
 روزهای جهانی فقط با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد از این اعتبار برخوردار می شوند و تنها روزی که در مجامع بین المللی در ارتباط با کوهستان از اعتبار جهانی برخوردار است، روز 11 دسامبر "روز جهانی کوهستان" می باشد که از سال 2003 میلادی به تصویب سازمان ملل متحد رسیده و از آن سال به بعد دارای اعتبار بین المللی است. همنوردان عزیز توجه داشته باشند که تأکید بر "جهانی" بودن روز پاکسازی کوه ها در حقیقت تحت الشعاع قرار دادن روز 11 دسامبر و انحراف توجه مسئولین و دست اندرکاران ذیربط به اهمیت این روز و انجام اقدامات جدی در خصوص حفظ و توسعه پایدار کوهستان می¬باشد.
 
اینکه کوه نوردان دلسوز و مسئولیت پذیری در این ایام (اوائل مهر) به پاکسازی و انتقال مواد به جا مانده در کوه ها اقدام می کنند، به تلاش تعدادی کوه نورد در یکی از کشورهای اروپای شرقی در حدود سال 1998 میلادی باز می گردد که در روز 26 سپتامبر حرکتی را آغاز کرده و از کوه نوردان دیگر کشورها دعوت نمودند کوه هایشان را پاکسازی نمایند.
 
کمیسیون حفاظت کوهستان اتحادیه جهانی کوه¬نوردی (UIAA) نیز در حال حاضر چنین روزی را تعیین نکرده و صرفاً 7 روش برای حفظ کوه ها پیشنهاد کرده است. (7 Ways to Respect the Mountains) 
 
یک نکته را هم باید در نظر داشت که چند دهه قبل که روز پاکسازی کوه ها (Mountain Clean Day) از سوی اتحادیه جهانی کوه-نوردی  مطرح شد، یکی از تعطیلات آخر هفته میلادی در اروپا یعنی شنبه و یکشنبه پیشنهاد شده بود و با توجه به اینکه تعطیلات آخر هفته در ایران روز جمعه می باشد، همزمان کردن این روزها با هم از همان ابتدا امکان نداشت. 
 
با همه این ها از آنجایی که چند سالی است که اولین جمعه از مهرماه بهانه خوبی برای کوه نوردان فراهم آورده تا برای محافظت از کوه ها تلاش کنند، می توان این روز را به همین شکل فعلی حفظ کرده و همنوردان عزیز عنوان مناسبی، به طور مثال "روز احترام به کوهستان"، را برای این روز پیشنهاد نمایند.
 
 
بازگشت