گزارش اجلاس جهانی کوهستان 2018 World Mountain Forum
۹۷/۸/۷ - ۲٦۴ بازديد

 

در افتتاحیه این اجلاس مقامات دولتی قرقیزستان، نماینده SDC و بنیاد آقاخان که هردو از اسپانسرهای اصلی اجلاس بودند سخنرانی کردند. در این بخش همچنین هماهنگ کننده نهاد مشارکت برای کوه ها (MP) به معرفی این نهاد پرداخت و از کشورهایی که تاکنون به عضویت این نهاد درنیامده اند، دعوت نمود تا به (MP) بپیوندند. 

موضوعات کلیدی نشست بیشکک، تغییر اقلیم و حفاظت از کوه ها بود و سخنرانان در پنلهای مختلف نظرات خود را ارائه کردند. در این نشست همچنینن با توجه به ارتباط کوه ها با اکثر کنوانسیون های جهانی از جمله، "کوه ها رصدخانه های تغییر اقلیم" و "کوه ها ذخیره گاه تنوع زیستی" و ...، برای تلاش بیشتر به پیوستن به این کنوانسیون ها تأکید شد. 
 
یادآوری می شود تاکنون در سه بند از اهداف توسعه پایدار (SDGs) بر اهمیت کوه ها به عنوان منشأ بیشترین منابع آب شیرین جهان اشاره شده است.
 
در حال حاضر تلاش هایی از سوی Mountain Forum  در جریان است تا با تنظیم اسناد لازم، کوه ها در پنل بین المللی تغییر اقلیم (IPCC) گنجانده شده و به رسمیت شناخته شوند.
 
از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست بیشکک، حفاظت از پلنگ برفی (Snow Leopard) بود. زیستگاه پلنگ برفی عمدتاً در کوه های تیان شان و در کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان می باشد.
 
در حاشیه اجلاس نمایشگاه محصولات غذایی ارگانیک با حضور مقامات قرقیزی افتتاح شد. غرفه های مختلف در این نمایشگاه محصولات تولید شده توسط کشاورزان مناطق مختلف قرقیزستان را در معرض فروش قرار دادند.
 
این اجلاس در روز 25 اکتبر به کار خود پایان داد.
 
بازگشت