"کوه ها برای زندگی ما حیاتی هستند"
۹۷/۹/۱۸ - ۲٧٧ بازديد

 

11 دسامبر، روز جهانی کوهستان از راه رسید و فرصتی دست داد تا بار دیگر بر نقش و اهمیت کوه ها تأکید نماییم.

مکث و اندیشه‏ ای کوتاه بر شعار پوستر امسال، "کوه ها برای زندگی ما حیاتی هستند"، نشان‏ دهنده اهمیت کالاها و خدمات اکوسیستمی کوه ها برای میلیاردها انسانی است که در پایین‏ دست به این منابع وابسته بوده و بدون آن امکان ادامه زیست نخواهند داشت.

در سال های اخیر، میزان اهمیت استراتژیک کوه ها حتی برای کشورهایی که در مناطق مرطوب و پر باران قرار دارند، افزایش یافته و این کشورها، اقدامات جدی تری را برای محافظت از نواحی کوهستانی در دستور کار خود قرار داده‏اند. اقداماتی که فشارهای وارده به این محیط های حساس بویژه تهدیدهای ناشی از گرم شدن زمین را کاهش داده و پایداری منابع کوهستان را تضمین نماید.

ساکنین فلات ایران که در کمربند خشک نیم‏کره شمالی قرار دارند، بیشترین اتکا را به کوه‏های مرتفع داشته و شریان‏های حیاتی میلیون‏ها انسان شهرنشین و کوه‏نشین، به کوه‏ها وابسته می‏باشد. دقیقاً به همین علت شعار اصلی انجمن حفظ محیط کوهستان در سال جاری "کوه‏های مرتفع، سرزمین‏های خشک" در نظر گرفته شد تا بار دیگر بر نقش و اهمیت کالاها و خدمات این زیست‏بوم‏ های زندگی ‏بخش تأکید و لزوم صیانت از آن‏ها برجسته شود.

مهم‏ترین موهبت‏ های کوهستان؛ آب شیرین، آب مصرفی در کشاورزی برای تولید بخش عمده ای از مواد غذایی و همچنین علوفه مورد نیاز میلیون‏ ها رأس دام برای تولید مواد پروتئینی و لبنی و ... منابعی هستند که کوه‏ ها نقش اصلی در تأمین و تولید آن‏ها برعهده داشته و دارا بودن همین ویژگی هاست که  بهره برداری از این منابع را به شیوه ای پایدار ضرورت می بخشد.

"انجمن حفظ محیط کوهستان" همسو با دیگر سازمان‏های مردمی و دوستداران کوهستان، بیش از دو دهه در راستای ارتقاء آگاهی مردم و مسئولین نسبت به اهمیت کوه‏ها تلاش نموده است، اما کماکان جای مسئولان اصلی یعنی دست‏اندرکاران دولتی در عرصه خالی است تا با برنامه‏ ریزی و اعمال سیاست‏های لازم، اقدامات مؤثری در راستای توسعه پایدار کوه‏‏های کشورمان انجام دهند تا سهم نسل های آینده از این منابع محفوظ بماند.

... چه خوب است به این سوال پاسخ دهیم: آیا به راستی حیات ما در این سرزمین خشک بدون وجود کوه‏ها امکان‏پذیر خواهد بود؟!

 

"پیام عبداله اشتری، مدیرعامل انجمن حفظ محیط کوهستان به مناسبت 11 دسامبر، روز جهانی کوهستان"

بازگشت