به مناسبت روز جهانی حیات وحش / «زندگی زیر آب: برای مردم و سیاره»
۹۷/۱۲/۱۲ - ۴٠۱ بازديد
 
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): بر اساس پیشنهاد ارائه شده در شانزدهمین نشست متعاهدین کنوانسیون منع تجارت جهانی گونه های در معرض خطر انقراض (CITES) در سال ۲۰۱۳ به سازمان  ملل متحد، این سازمان طی نشست عمومی خود در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، روز سوم ماه مارس  مصادف با تاریخ پذیرش کنوانسیون سایتیس در سال ۱۹۷۳ را به عنوان «روز جهانی حیات وحش» معرفی کرده است.
 
در اعلامیه صادره از سوی این کنوانسیون از کشورها خواسته شده تا بر اساس اهمیت گونه های مختلف گیاهی و جانوری اقداماتی را برای افزایش آگاهی عمومی و معرفی این روز به انجام برسانند.
 
روز جهانی حیات وحش در حال حاضر مهمترین رویداد جهانی سالانه در مورد حیات وحش است.
روز جهانی حیات وحش در سال ۲۰۱۹ به موضوع حیات در زیر آب پرداخته است و شعار امسال «زندگی زیر آب: برای مردم و سیاره» انتخاب شده است.
 
اقیانوس ها و دریاها میلیون ها سال است که خدمات گوناگون و ارزشمند اکوسیستمی از جمله غذا، صنایع دستی، اکسیژن و معیشت به انسان ارائه میدهند. ۵۰ درصد اکسیژن زمین در اقیانوس ها تولید می شود.
 
اکوسیستم های آبی و تنوع زیستی آنها با وجود تاثیرات مثبت فراوان در دستیابی به توسعه پایدار به شدت تحت اثرات سو ناشی از فعالیت های انسان از جمله صید غیر قانونی، آلودگی و تغییرات اقلیمی قرار دارند.
 
بازگشت