روز جهانی زمین گرامی باد / از گونه هایمان حفاظت کنیم
۹۸/۲/۲ - ۲٦۴ بازديد

 

تاریخچه این مناسبت به سال ۱۹۶۹ و زمانی باز می گردد که «جان مک مونل» ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح نمود.
 
یوتانت دبیر کل وقت سازمان ملل (۱۹۶۲- ۱۹۷۱) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.
روز جهانی زمین در سال ۲۰۱۹ اختصاص داده شده به حمایت از گونه های گیاهی و جانوری
شعار امسال روز جهانی زمین Protect Our Species انتخاب شده است. یعنی : از گونه هایمان حفاظت کنیم
 
هدایای طبیعت به سیاره ما میلیون ها گونه است که ما می شناسیم و دوست داریم و بسیاری دیگر که هنوز کشف نشده اند. متأسفانه انسانها به طور غیرقابل برگشتی تعادل طبیعت را بر هم زده و در نتیجه جهان با بیشترین میزان انقراض مواجه است. ما دایناسورها را بیش از ۶۰ میلیون سال پیش از دست دادیم اما بر خلاف سرنوشت دایناسورها، انقراض سریع گونه ها در جهان امروز نتیجه فعالیت های انسانی است.
تخریب بی سابقه جهانی و کاهش سریع جمعیت گیاهان و حیوانات به طور مستقیم با علل ناشی از فعالیت های انسان مرتبط است. تغییرات آب و هوایی، جنگل زدایی، تخریب زیستگاه، قاچاق و شکار، کشاورزی ناپایدار، آلودگی و آفت کش ها تأثیرات بسیار زیادی در کاهش جمعیت گونه ها دارند.
اگر ما در حال حاضر اقدامی نکنیم، انقراض ممکن است میراث ماندگار بشریت باشد.
همه موجودات زنده ارزش ذاتی دارند و هر کدام نقش منحصر به فرد در چرخه پیچیده اکوسیستم دارند. ما باید برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض مانند زنبورها، صخره های مرجانی، فیل ها، زرافه ها، حشرات، نهنگ ها و غیره همکاری کنیم.
نکته امیدوار کننده این است که روند انقراض هنوز هم می تواند کند شود و شرایط بسیاری از گونه هایی که جمعیتشان کاهش یافته، هنوز هم می توانند بهبود پیدا کنند. اگر هم اکنون یک جنبش متحد جهانی از ملت ها و رهبران کشورها ایجاد کنیم.
 
بر اساس آخرین گزارش اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) بیش از ۲۶/۵۰۰ گونه جانوری و گیاهی جهان در معرض خطر انقراض هستند که این تعداد بیش از ۲۷ درصد کل گونه های ارزیابی شده را شامل می شود.
۴۰‎٪  دوزیستان
‎٪۲۵  پستانداران
۳۴‎٪ مخروطیان
۱۴‎٪ پرندگان
۳۱‎٪ کوسه ماهیان
۳۳‎٪ مرجان ها
۲۷‎٪ سخت پوستان
در خطر انقراض قرار دارند.
تاکنون وضعیت بیش از ۹۶/۵۰۰ گونه توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت ارزیابی شده است.
همچنین بر اساس جدیدترین گزارش صندوق جهانی طبیعت(WWF) از سال ۱۹۷۰ تاکنون بطور متوسط %۶۰ از جمعیت پستانداران، پرندگان، ماهیان، خزندگان و دوزیستان از بین رفته است.۲۰% از جنگل های آمازون طی ۵۰ سال اخیر ناپدید شده و ۵۰% از ذخایر مرجان ها در ۳۰ سال گذشته نابود شده است.
 
بازگشت