به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی / "تنوع زیستی ما، غذای ما، سلامتی ما"
۹۸/۲/۳۰ - ٣۴٧ بازديد

 

موضوع روز جهانی تنوع زیستی در سال ۲۰۱۹ "تنوع زیستی ما، غذای ما، سلامتی ما" Our Biodiversity, Our Food, Our Health   انتخاب شده است.
 
امروزه ما به تنوع بیشتری از مواد غذایی نسبت به نسل های قبلی (پدران و پدر بزرگ هایمان) دسترسی داریم. اما با وجود اینکه تنوع مواد غذایی در دسترس ما بیشتر شده اما رژیم غذای مردم جهان (آنچه مردم واقعا میخورند) در حال یکنواخت تر شدن می باشد و این موضوع بسیار خطرناکی است.
 
طی یکصد سال گذشته ۹۰ درصد ارقام محصولات کشاورزی که قبلا کشت میشد ناپدید شده است. همچنین نیمی از نژادهای حیوانات خانگی نیز منقرض شده اند. سیستم های تولید و عرضه مواد غذایی محلی و سنتی در معرض خطر هستند.
 
نابودی دانش سنتی مانند طب سنتی، داروهای گیاهی و غذاهای محلی منجربه کاهش تنوع کشت گیاهان گوناگون شده است.
از بین رفتن تنوع مواد غذایی و عدم دسترسی به رژیم غذایی متنوع با بیماری ها و عوامل تهدید کننده سلامت مانند دیابت، چاقی و سو تغذیه ارتباط مستقیم دارد.
 
هدف از انتخاب موضوع امسال روز جهانی تنوع زیستی تمرکز بر روی حفظ تنوع زیستی به عنوان پایه ای برای حفظ تنوع غذایی و در نتیجه حفظ سلامتی انسان است.
 
در واقع هدف این است که مردم و دولت ها آگاه شوند و بدانند که زنجیره غذایی، تغذیه سالم و در نتیجه سلامت ما به تنوع زیستی و اکوسیستم های سالم وابسته است.
 
سازمان ملل متحد اخیرا گزارشی تکان دهنده از وضعیت طبیعت و تنوع زیستی را با عنوان "خلاصه ارزیابی جهانی برای سیاستگذاران" (Global Assessment Summary for Policymakers)  منتشر کرده است. 
 
بر اساس این گزارش خطراتی که در حال حاضر طبیعت و تنوع زیستی زمین را تهدید می کند بی سابقه بوده و روند انقراض گونه ها سرعت گرفته است.
 
بازگشت