نشست جهانی تغییرات اقلیمی مادرید؛ COP25
۹۸/۹/۱۲ - ٣٠۴ بازديد

 

نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل قرار بود در شیلی برگزار شود اما دولت شیلی به دلیل ناآرامی‌ها و اعتراض‌های خیابانی از میزبانی انصراف داد. سپس اسپانیا قدم پیش گذاشت و میزبان این نشست شد که با حضور ۲۹ هزار نفر از سراسر جهان به مدت دو هفته برگزار می‌شود.

نشست جهانی تغییرات اقلیمی امروز با هشدار آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل آغاز شد که گفت "نقطه بی‌بازگشت" اقلیمی دیگر فراسوی چشم‌انداز نیست و دنیا باید بین فاجعه یا امید انتخاب کند؛ بین تغییرات غیر قابل برگشت و فاجعه‌بار یا به صفر رساندن گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰.

 گوترش گفت تلاش کشورها برای مقابله با گرمایش زمین "اصلا کافی نبوده" و به "اراده سیاسی" بیشتری نیاز است. او از کشورهای جهان خواست بعد از سال ۲۰۲۰ دیگر هیچ نیروگاه ذغال‌سنگی ساخته نشود.

هوسونگ لی، رئیس هیات بین‌دولتی تغییرات اقلیمی هم هشدار داد که بقای بشر در معرض خطر قرار گرفته است..

هفته گذشته گزارش تکان‌دهنده سازمان جهانی هواشناسی نشان داد که تراکم گازهای گلخانه‌ای در جو زمین از زمانی که ثبت این اطلاعات شروع شده هیچگاه این قدر زیاد نبوده است. ‌

کارشناسان معتقدند که کشورهای دنیا باید در دوازده ماه آینده برای مقابله با گرمایش زمین اقدامات موثر و برجسته‌ای انجام دهند.

نشست مادرید شروع شمارش معکوسی برای دوازده ماه مذاکره‌های حیاتی که قرار است در نشست بعدی اقلیمی در شهر گلاسگو در اسکاتلند به نتیجه برسد.

بازگشت