11 دسامبر؛ روز جهانی کوهستان گرامی باد
۹۸/۹/۱۸ - ٣۹٧ بازديد

 

 

نسل حاضر در دوران پر چالشی در ارتباط با بحران‌های محیط زیستی قرار دارد، دورانی با عمیق‌ترین زخم‌ها بر جان سیاره خاکی‌مان، زخم‌هایی که در همه عرصه‌ها پیکر نیمه جان زمین را آزرده و آخرین رمق‌ها را از آن می‌گیرد، زخم‌هایی بر منابع آب، زخم‌هایی بر خاک، بر زمین، بر هوا و بر کوه‌ها.

گرم شدن زمین اثرات منفی مضاعفی در کوه‌ها بر جای گذاشته است. هزاران یخچال بزرگ و کوچک در چند دهه اخیر در کوه‌های جهان به طور کامل محو شده‌اند. در ایران، دیگر نشانه‌ای از بهمن‌هایی که در دامنه شمالی کوه‌ها، گرمای تابستان‌ را تاب ‌آورده و به بهمن‌های سال قبل می‌پیوست، دیده نمی‌شود و این منجر به بالا رفتن دمای محیط، تغییر موازنه برف- باران، افزایش شتاب ذوب برف و کاهش منابع آب شده است.

نه تنها منابع آب، این استراتژیک‌ترین محصول کوه‌ها برای بشریت با بحران مواجه است، بلکه دیگر کالاها و خدمات این محیط‌های شکننده نیز در وضعیتی تهدیدآمیز قرار دارند.

اتحادیه اروپا با درک اهمیت خدمات اکوسیستمی کوه‌ها برای نسل‌های آینده، در چند سال اخیر توجه بیشتری به نواحی کوهستانی معطوف داشته و اقدامات جدی‌تری را برای محافظت از این نواحی در دستور کار قرار داده، چرا که به نیاز  نسل‌های آینده به این خدمات و ضرورت حفاظت از آن‌ها پی برده است.

اما ما برای کوه‌هایمان چه کرده‌ایم !!!

آیا گرامیداشت 11 دسامبر، روز جهانی کوهستان با برگزاری جشن‌ها و آیین‌هایی تنها در یک روز از سال آن هم از سوی بخش‌های مردمی جامعه برای پاسداشت کوه‌هایمان کافی است؟؟ کوه‌هایی که با توجه به قرار داشتن کشورمان در منطقه خشک، زندگی در این سرزمین را امکان‌پذیر ساخته‌ و ادامه حیات ما به آن‌ها متکی است.

 

بازگشت