13 بهمن مصادف با دوم فوریه روز جهانی تالاب ها
۹۸/۱۱/۱۳ - ٣٠٠ بازديد

 

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، امیر عباس احمدی رییس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران در این مراسم با بیان ارزش و اهمیت تالاب ها به عنوان یکی از اکوسیستم های بسیار مهم آبی گفت: یکی از کار کردهای مهم و اصلی تالابها کنترل سیلابها است و زمانی که رودخانه های خروشان حجم بالایی از رسوبات را با خود می آورند وجود تالاب ها قبل از ورود آب به دریاچه ها باعث کنترل سیلاب می شود.

وی با اشاره به اینکه از دیگر کارکردهای محیط زیستی تالاب ها  تاثیر بر کربن است، اظهار داشت: حدود 30 درصد از کربن جهان در تالاب ها نهفته است و اگر تالاب ها از بین بروند بخش عظیمی دی اکسید کربن وارد اتمسفر می شود که می تواند مخاطرات زیادی را در پی داشته باشد.

احمدی در ادامه تالاب ها را تصفیه خانه های طبیعی عنوان کرد و افزود: آبها تحت تاثیر آلودگی های شدید انسانی و کشاورزی قرار دارند و فعالیت تالاب ها به عنوان تصفیه خانه های طبیعی می تواند در کاهش آلودگی آبها تاثیر گذار باشد.

رییس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه تنوع زیستی در تالاب ها بسیار بالا و به عنوان مخزن ذخیره گاه تنوع زیستی هستند، اظهار داشت: تالاب ها زیستگاه بسیاری از آبزیان و دوزیستان بوده و در صورت از بین رفتن تالاب بخشی از سیکل حیاتی بسیاری از این گونه ها به مخاطره خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه همچنین تالاب ها یکی از مامن های مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر است، گفت: پرندگان مهاجر در طول مسیر مهاجرت خود در کنار تالاب ها آرام گرفته و بخشی از زندگی خود را در این محل ها بسر می برند.

احمدی با اشاره به اینکه به غیر از کارکردهای محیط زیستی، تالاب ها دارای کارکردهای اقتصادی نیز هستند،گفت: بر اساس آخرین آمار جهانی ارائه شده معیشت حدود یک میلیارد از مردم جهان بطور مستقیم و غیر مستقیم به تالاب ها وابسته است.

وی در ادامه به موضوعاتی که تهدیدی برای تالاب ها محسوب می شوند اشاره داشت و گفت: استفاده نادرست و بی خردانه انسان از تالاب ها در مدت زمانی طولانی باعث تخریب و از بین رفتن آن شده و  یکی از این تهدیدها تغییر کاربری تالاب ها است.

رییس اداره محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: به دلیل اینکه بخش عمده ای از رسوبات توسط رودخانه تالاب ها می ریزد این محل ها خاک حاصلخیزی دارند و برخی افراد با خشک کردن تالاب ها، از زمین آن برای کشاورزی استفاده می کنند و این تغییر کاربری در طول زمان می تواند باعث نابودی آن شود.

وی رعایت حقابه های تالاب ها را بسیار مهم دانست و گفت: بر اساس قانون، تامین و تخصیص حقابه تالاب ها به عهده وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست است و در استان تهران از سال 97 طرحی را تحت عنوان مدیریت جامع زیست بومی رودخانه جاجرود با همکاری دانشگاه تهران آغاز کرده ایم و ضمن اینکه اقدامات خوبی انجام شده هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب گامهای زیادی باید برداشته شود.

گفتنی است ۱۳ بهمن مصادف با دوم  فوریه، روز جهانی تالاب ها نام گرفته است و در سال ۱۳۴۹ خورشیدی در چنین روزی در شهر رامسر، معاهده ای جهانی برای حفاظت از تالاب ها به تصویب رسید که به کنوانسیون رامسر معروف است.

بازگشت